Dodana: 5 grudzień 2006 08:03

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2006 08:03

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Od 1997 roku, 5 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Tego dnia w wielu miejscach skupiających wolontariuszy odbywają się imprezy okolicznościowe i spotkania będące podziękowaniem za ich trud i poświęcenie drugiemu człowiekowi. W Polsce jest to święto kilku milionów osób i wciąż ich przybywa, są to najczęściej ludzie młodzi.

W Białymstoku pracuje około 500 wolontariuszy na rzecz osób chorych i potrzebujących. W Centrum Wolontariatu zarejestrowani są głównie uczniowie i studenci. Pomagają oni dzieciom w nauce, opiekują się starszymi i chorymi ludźmi, biorą udział w akcjach charytatywnych.

Pierwsze Centrum Wolontariatu powstało w Polsce w 1993 r. – obecnie jest ich już kilkanaście. Centra Wolontariatu realizują również programy autorskie wprowadzające wolontariuszy w nowe dziedziny życia społecznego.

W ramach wolontariatu możesz zaoferować innym ludziom swój czas, wiedzę i umiejętności Daje to poczucie satysfakcji, a jednocześnie jest szansą na nawiązanie nowych znajomości. Pracując jako wolontariusz masz szansę poznać rynek pracy i znaleźć dla siebie zajęcie, które w przyszłości będzie dla ciebie nie tylko źródłem dochodów, ale spełni również twoje ambicje i oczekiwania. Wolontariat jest dobrą formą zdobycia doświadczenia zawodowego przez studentów i absolwentów. Podczas pracy można poznać swoje słabe i mocne strony, dowiedzieć się, w czym jest się dobrym, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Jest to świetny trening przed podjęciem pracy zawodowej- uczy współdziałania w grupie, dotrzymywania terminów, ponoszenia odpowiedzialności za podejmowane zadania. Istnieje szansa, że instytucja lub organizacja, zadowolona z twojej pracy w ramach wolontariatu, zaproponuje ci podjęcie stałej pracy. Jeżeli nawet nie, to warto wpisać swoje doświadczenia z pracy w roli wolontariusza w CV.

Gdzie i do czego potrzebni są wolontariusze?
- w świetlicach środowiskowych dla dzieci zagrożonych patologią
- prowadząc w szkole zajęcia związane z ekologią, ochroną przeciwpożarową itp.
- pomagając osobom poszukującym pracy np. w uczelnianych Biurach Karier
- przygotowując i prowadząc szkolenia, wykorzystując przy tym wiedzę zdobytą w szkole i na specjalnych szkoleniach
- pomagając w pracach domowych osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym
- pracując w infoliniach
- wspierając psychicznie osoby przewlekle lub śmiertelnie chore np. w hospicjach
- współtworząc serwisy internetowe
- pomagając w wyszukiwaniu sponsorów i zbieraniu funduszy

Wolontariuszem może zostać niemal każdy. Nie liczy się tutaj płeć, rasa, narodowość, wyznanie czy przekonania polityczne. Wolontariusz nie musi mieć żadnych specjalnych kwalifikacji ani doświadczenia. Jedynymi kryteriami są tu silna motywacja i trochę wolnego czasu, który gotowi jesteśmy poświęcić innym. Chętni powinni zwrócić się do Centrum Wolontariatu najbliżej swego miejsca zamieszkania, gdzie otrzymają wszelkie niezbędne informacje.

Warto przypomnieć, że wielkim orędownikiem wolontariatu był Papież Jan Paweł II. Nazywał wolontariuszy „promieniami nadziei”.

Radio Akadera, Polska.pl, Biuro Karier UwB

Centrum Wolontariatu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook